Sosyal Hizmetler Kapsamında İstihdam Töreni
Sosyal Hizmetler Kapsamında İstihdam Töreni
21 Ocak 2015 Çarşamba

''İnsanın çok ama insanlığın kıt olduğu bir çağda yaşıyoruz'' diyen Çelik, ''Bir insan yetiştir, dünyayı değiştir'' anlayışıyla geleceğe yürüdüklerini söyledi.

 

Dünyaya ve yaşanan olaylara çıkar odaklı değil, insan merkezli baktıklarını ifade eden Çelik, ''Bize göre sosyal devlet, Ankara'da çakılıp kalan devlet değil, aksine 77 milyona kol kanat geren, dünyanın dört bir yanındaki mazlumlara el uzatan ve kimsesizlerin kimsesi olan devlettir'' diye konuştu.

 

Bu anlayış çerçevesinde bugüne kadar kamuya pek çok atama yaptıklarını vurgulayan Çelik, son 12 yılda 16 bin 474 şehit yakını ve gazinin, 32 bin 301 engelli vatandaşın, 16 bin 792 devlet korumasındaki gencin istihdamını gerçekleştirdiklerini söyledi.

 

Bakan Çelik, 12 yılda 458 bini öğretmen olmak üzere toplam 1 milyon 440 bin kişinin kamuya yerleştirildiğini belirterek, ''Bu yerleştirmelerden en önemlisini bugün icra ediyoruz. Bütün gençlere hayırlı olmasını temenni ediyorum. 2 bin 375 gencimiz bugün işe başlayacak'' dedi.

 

Bakan İslam'ın gençlerden ricasına değinen Bakan Çelik de gençlerin KPSS'ye girmeyi ihmal etmemeleri gerektiğine dikkat çekti. Çelik, sosyal devletin gereği olarak bu atamaların gelecek yıllarda da devam edeceğini kaydetti.

 

-Lisans mezunları KPSS sonucuna göre atanacak

 

Devlet Personel Başkanı Mehmet Ali Kumbuzoğlu, yapılan atamaların önemine değinerek, kamuya böylesine istihdamlar yapılmasının, yarının emin ellerde bulunduğunun kanıtı olduğunu ifade etti.

 

Yapılan yasal düzenlemeyle sosyal hizmetler modellerinden yararlanan gençlerin istihdamında merkezi yerleştirme sisteminin geliştirildiğini belirten Kumbuzoğlu, lise ve üzeri öğrenim görenlerin KPSS sonuçlarına göre, ilköğretim mezunlarının ise kura yöntemiyle atanacağını söyledi.

 

Konuşmaların ardından Başbakan Davutoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik ile kurayı başlattı.

 

Kura sonucunda isimlerini gören gençleri yanına çağıran Başbakan Davutoğlu, onlarla sohbet etti, fotoğraf çektirdi.

 

Kura sonucunda, ilköğretim ve ilkokul mezunu olarak istihdam için başvurun bin 750 kişiden bin 730'unun ataması yapıldı. Atama sonuçlarına Devlet Personel Başkanlığı'nın internet sitesinden ulaşılabilecek.

Diğer Haberler